Laptop Dla Nauczyciela – kilka wyjaśnień

W związku z pojawiającymi się pytaniami co do laptopów, które można nabyć przy wykorzystaniu bonu postaram się przybliżyć kilka faktów na temat ministerialnych wymagań – bez spełnienia których otrzymanie dofinansowania nie jest możliwe.

Zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu laptop dla nauczyciela musi spełniać szereg wymagań:

 • wydajność procesora w teście CrossMark – co najmniej 1200 punktów (w rozporządzeniu piszą o wydajności laptopa – Crossmark dotyczy procesorów – tacy to znawcy tematu…). Link do testu: CROSSMARK (otwiera się w nowym oknie)
 • pamięć operacyjna – minimum 8 GB
 • dysk twardy – dysk SSD o pojemności minimum 256 GB
 • złącza komunikacyjne – co najmniej 2, w tym umożliwiające podłączenie wideo
 • klawiatura w układzie QWERTY – co wyklucza możliwość zakupu laptopów poleasingowych ze spolszczoną za pomocą naklejek klawiaturą (swoją drogą laptop musi być nowy – o czym w dalszej części artykułu)
 • czas pracy laptopa przy zasilaniu bateryjnym i średnim obciążeniu powinien wynosić co najmniej 360 minut – niestety Ministerstwo w żaden sposób nie określiło do to znaczy „średnie obciążenie” oraz jak przeliczyć czas pracy. Wystąpiłem z zapytaniem, które brzmiało:
  W jaki sposób określić czas pracy laptopa na wbudowanym akumulatorze w sposób obiektywny skoro niemożliwe jest w sposób syntetyczny jego określenie, co oznacza „średnie obciążenie” określone w pkt. II.2. ww rozporządzenia oraz w jaki sposób będzie weryfikowany ten warunek przez Ministerstwo? Czy można posłużyć się wyliczeniami wynikającymi z zasad fizyki uwzględniających zakładane średnie zużycie energii elektrycznej oraz pojemności wbudowanego akumulatora?
  odpowiedź jaką otrzymałem to:
  Czas pracy przy zasilaniu bateryjnym i średnim obciążeniu powinien wynosić co najmniej 360 minut oznacza, że po odłączeniu laptopa z zasilania (kontaktu) czas jaki można go użytkować (na nim pracować) powinien wynieść co najmniej 360 minut.
  WOW, odpowiedź godna Noblisty…
  Dodali również, że „Proponujemy posługiwać się wynikami testów producenta danego laptopa.”
 • WiFi – co najmniej wersja 5 – czyli minimum standard AC
 • Bluetooth – co najmniej wersja 5
 • matryca – minimum 13″ o rozdzielczości FullHD (1920×1080)
 • masa laptopa (w rozporządzeniu wpisane „waga” – no cóż, fizyka się kłania) – maksymalnie 2,5 kg
 • laptop musi być fabrycznie nowy (co wyklucza jego rozbudowę na etapie sprzedaży)

Według ustawy wprowadzającej bon dla nauczyciela laptop musi być objęty 36-miesięczną gwarancją PRODUCENTA – tutaj również zadałem pytanie o to czy sprzedawca może we własnym zakresie udzielić rozszerzonej gwarancji w przypadku gdy producent przewiduje np. 24-miesięczną gwarancję. Otrzymałem odpowiedź:

„Okres gwarancji producenta został precyzyjnie określony w rozporządzeniu i musi wynosić co najmniej 36 miesięcy. Nie ma możliwości dokupienia gwarancji innych operatorów firm nie będących producentami.”

Co więcej, ustawa określa warunek, że laptop musi być wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży. I znów na moje zapytanie o treści:

„Mając na uwadze zapis art. 23 ust 4. Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli oraz cykl życia produktu, który z reguły trwa co najmniej 12 miesięcy – czy SPRZEDAWANY EGZEMPLARZ musi być wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży czy też ten MODEL LAPTOPA musi spełniać ten warunek? Przecież ten sam model laptopa może być wyprodukowany w styczniu 2023 roku – co nie spełnia wymagań ustawowych, jak i dokładnie ten sam model mógł zejść z linii montażowych producenta w czerwcu 2023 roku – i spełnia warunek. W obydwu przypadkach jest to TA SAMA konfiguracja, z TAKĄ samą gwarancją liczoną przecież od daty sprzedaży, a na etapie zakupu przedsiębiorca nie wie kiedy dokładnie dany egzemplarz został wyprodukowany – wie jedynie, że jest to model z bieżącego portfolio producenta.”

otrzymałem odpowiedź będącą wprost skopiowaną treścią art. 23 ust 4 Ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli:

„Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż laptopów lub laptopów przeglądarkowych do sprzedawanego laptopa lub laptopa przeglądarkowego dołącza oświadczenie, że laptop lub laptop przeglądarkowy spełnia minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego typu laptop lub laptop przeglądarkowy dla nauczyciela, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela oraz, że jest fabrycznie nowy, nieużywany, kompletny, wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży, wprowadzony do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, sprawny technicznie – w oryginalnych opakowaniach, nie obciążony prawami na rzecz osób trzecich.”

W swoim zapytaniu próbowałem wykazać absurd tego zapisu, w odpowiedzi brak jakiegokolwiek pochylenia się nad tematem, kopiuj-wklej z Ustawy…

Laptop sprzedawany z wykorzystaniem Bonu Dla Nauczyciela musi spełniać WSZYSTKIE wymogi określone przez Ministerstwo. Niespełnienie jakiegokolwiek warunku może skutkować brakiem możliwości jego realizacji bądź jego cofnięcie. To powoduje, że znalezienie jakiejkolwiek konfiguracji zgodnej w wytycznymi – szczególnie w cenie zbliżonej do wartości bonu – graniczy z cudem. Dlatego należy z ostrożnością podchodzić do wszelkich ofert skorzystania z bonu.

Problem jest tej wagi, że nawet czołowi polscy dystrybutorzy nie gwarantują spełnienia warunku sprzedaży laptopa w wieku poniżej 9 miesięcy od daty zejścia z linii produkcyjnej. Osobiście wciąż czekam na wykaz zgodnych z wytycznymi laptopów który miał być jakiś czas temu a wciąż go nie ma… Gdy go otrzymam – z pewnością umieszczę ofertę na stronie.

Na koniec jeszcze jedna informacja. Bon można wykorzystać do 31 grudnia 2025 roku. Być może warto poczekać na zmiany i nie kupować teraz „na hurra…” czegokolwiek – byle wykorzystać bon.